Gradski muzej Županja

Radionica o bećarcu

Dana 30. listopada 2019. godine u prostorijama Muzeja održana je radionica o tradicijskoj glazbi – bećarcu. Radionicu je vodila kustosica Marta Huber, a na radionici je sudjelovao 7.d razred Osnovne škole Ivana Kozarca Županja koji je uz profesoricu Marijanu Mazalović pokazao maštovitost i talent u kreiranju novih bećaraca. Dokazali su da je naš najpoznatiji vokalno-instrumentalni napjev živa baština koju i dalje treba čuvati i njegovati kako bi zaštitili svoj vlastiti kulturni izričaj i baštinu. Na radionici je nastalo niz novih bećaraca o gradu Županja poput:

Englezi nam dali loptu finu,
a mi njima našu Katarinu.

Županja je puna tamburice,
mi imamo Sinove ravnice.

Poznati smo po Šokačkom sijelu,
mi Hrvatsku okupimo cijelu.

Uz teoretsko učenje o bećarcu, Matea Bašić upoznala je učenike s volontersko-građanskom akcijom u kojoj je nastao Park tambure u Županji, a uz gospodina Franju Juzbašića djeca su se upoznala s fazama izrade i oblikovanja tambure. Tamburaška sekcija KUU Kristal Sladorana bila je zadužena da svi novonastali bećarci budu opjevani.