Gradski muzej Županja

Zlatovez na području istočne Hrvatske

Zlatni plod divne suradnje s #malivelikimuzej Gradski Muzej Virovitica, danas su predstavili javnosti ravnateljica GMV Mihaela Kulej, ravnateljica ZMSG-a i autorica izložbe Janja Juzbašić, kustosica izložbe Jasmina Jurković Petras te gradonačelnik Grada Virovitice Ivica Kirin. Posebna gošća bila je Županjka Mirna Čolić, naša prva pratilja Šokačkog cvita 2021. godine odjevena u tradicijsko ruho urešeno upravo zlatovezom. 

Izložba je otvorena uoči i povodom Međunarodnog dana muzeja (18. svibnja), a prezentira jedan u nizu tradicijskih oblika vezova koji na čitavom području Slavonije, Baranje i Srijema nazivaju zlatovez, vezovi zlatom ili vezovi zlatem i sl. Zlatovez pripada skupini najskupocjenijih tradicijskih vezova čija je pojava i izrada, prema dosadašnjim spoznajama, uvelike ovisila o imovinskom stanju obitelji. Samo su si dobrostojeće obitelji mogle priuštiti nabavu zlatnoga konca i materijala po tada vrlo visokim cijenama i osigurati izvedbu izuzetno svečanoga ruha i drugih predmeta urešenih zlatovezom. Dakle, u sklopu ove izložbe izložili smo različite tradicijske predmete urešene zlatovezom jer upravo oni po nekim specifičnostima i nadasve svojom skupocjenošću predstavljaju još jedan vid umješnosti slavonskih, baranjskih i srijemskih Šokica u kreiranju i oblikovanju svečanoga ruha kao i ostalih svečanih predmeta.

Veliko hvala svim sudionicima, organizatorima i budućim posjetiteljima! Izložba ostaje otvorena do 10. lipnja 2021. godine!

U virtualnoj inačici izložbe putem sljedećeg linka saznajte detaljnije o ovome iznimnom i nadaleko cijenjenom nematerijalnom kulturnom dobru Hrvatske!

 

Poveznica na izložbu ...