Gradski muzej Županja

Izložba Željka Begovića – ''Cvijeće''

U Pastoralno-kulturnom centru Župe mučeništva sv. Ivana Krstitelja, otvorena je 25. svibnja 2021.godine izložba iz novoga ciklusa radova akademskog slikara i profesora likovnog odgoja Gimnazije Županja, Željka Begovića.

Posjetitelje je uveo u izložbu i animirao gospodin Jurica Buljan, ravnatelj Gradske knjižnice Županja te predstavio bogat i raznovrstan spektar Begovićevog opusa. Zatim se u ime Muzeja obratio kustos Hrvoje Tkalac, govoreći o dugogodišnjoj izuzetnoj suradnji s umjetnikom. Čast otvorenja izložbe pripala je ravnatelju Gimnazije Županja, prof. Ivici Živkoviću, nakon kojega se prisutnima obratio i sam autor.

„Begović nas ovoga puta obdaruje cvijećem u tehnici asamblaža. Njegova omiljena slikarska tema jeste mrtva priroda, kojoj se uvijek iznova vraća. Autora prepoznajemo po njegovom snažnom koloritu, po redanju oprečnih boja koje se miješaju u oku promatrača, po raslojavanju zadane si teme, teme cvijeća koja ga godinama uvijek iznova inspirira, tamo od njegovih prvih likovnih traženja kasnih 90-ih. Iz svakog djela izbija koloraturna vitalnost, živost boja nas privlači, uvlači nas u sebe, i u nama ostavlja dojam neke sjete i nostalgije, osjećaja prolaznosti naspram vječnosti. U ritmu povremenih izlaganja, ostajući vjeran izričaju lirske ekspresije, svojim slikarskim izričajem, nezaobilazna je osobnost u likovnoj kulturi ovog dijela Hrvatske koju obogaćuje i obilježava svojim prepoznatljivim likovnim rukopisom“, istaknula je povjesničarka umjetnosti Magdalena Lončarević.

U ovim tjeskobnim, tužnim i nesigurnim vremenima, gledajući ove slike nalazimo utjehu, ponovno se osjećamo vrijednima, osjećamo neku toplinu, osjećamo se ljudskim bićima.

Izložbu možete pogledati do 15. lipnja 2021. godine.

Veselimo se Vašem dolasku!