Zaviča​jni mu​zej

Stjepan Gruber Županja

NASLOVNA STRANICA

Povijesna izložba: ŽUPANJA I OKOLICA U PRVOM SVJETSKOM RATU

Povodom obilježavanja 100-godišnjice Prvog svjetskog rata Državni je arhiv u Vukovaru u suradnji sa Zavičajnim muzejom Stjepan Gruber Županja priredio izložbu „Županja i okolica u Prvom svjetskom ratu“. Autor izložbe je Hrvoje Tkalac, kustos Zavičajnog muzeja Županja. 
Ovom su se izložbom posjetitelji kroz bogato i vrijedno muzejsko i arhivsko gradivo upoznali s povijesno-gospodarskim i ratnim događanjima u vrijeme Prvoga svjetskoga rata koji su po mnogočemu sudbonosni i za naše krajeve – vrijeme kada se pisala nova hrvatska povijest …
Na izložbi su posjetitelji mogli saznati kako se Županjski kraj nosio s ratnim vihorom tog do tada najtragičnijeg događaja u ljudskoj povijesti. Na izložbi su govorili: mr. sc. Janja Juzbašić, ravnateljica Muzeja u Županji, arhivist Stjepan Prutki, ravnatelj Državnoga arhiva u Vukovaru, Hrvoje Tkalac prof. povijesti i arheologije. Izložbu je otvorio dogradonačelnik Krunoslav Šarić, a ostvarena je sredstvima Ministarstva kulture – DAVU.