Zaviča​jni mu​zej

Stjepan Gruber Županja

NASLOVNA STRANICA

Otvorenje izložbe "Novi život starog hrasta"

Pozivamo Vas na otvorenje izložbe "Novi život starog hrasta" autora Ive Jelušića, koja će se održati u Pastoralno-kulturnom centru bl. Alojzija Stepinca u Županji u nedjelju 15. ožujka 2020. godine s početkom u 19.30 sati. Na izložbi će se moći vidjeti replike prastarih zdjela kostolačke kulture koje su izrađene u abonosu, hrastu lužnjaku starom preko 5000 godina.

Nalazi Vis kod Dervente, Pivnica kod Odžaka i Donja Mahala kod Orašja imaju veliki značaj u predstavljanju kostolačke kulture na ovom području, a posebno je važno nalazište Pivnica (Potočani). Prema oblicima fragmenata i cijelih posuda koje su pronađene, sačinjeni su crteži njihovih oblika. Dio tih crteža kasnije je stigao do Ive Jelušića iz Vojskove, zaljubljenika u povijest Posavine. Na lokalitetu Pivnica pronađena je i jedna dobro očuvana zdjela koja se sada nalazi u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine. Prema njoj je Ivo Jelušić uradio repliku, ali od abonosa. Replika je sačuvala originalni oblik, ukrašena stvarnim ornamentima i napravljena od drveta izronjenog iz korita rijeke Bosne nedaleko od lokaliteta Pivnice.