Zaviča​jni mu​zej

Stjepan Gruber Županja

NASLOVNA STRANICA

Otvorenje izložbe "Vojna krajina, Banska krajina i Zrinski u obrani od Osmanlija"

Svečano otvorenje izložbe "Vojna krajina, Banska krajina i Zrinski i obrani od Osmanlija" koju su osmislili i izradili brojni članovi Društva Terra banalis koji se bave poviješću Vojne krajine, održat će se u nedjelju, 16. veljače u 19.30 sati u Pastoralno-kulturnom centru blaženog Alojzija Stepinca.

Izložba Vojna krajina, Banska krajina i Zrinski u obrani protiv Osmanlija prezentira proces stvaranja obrambenog sustava protiv Osmanlija – poznate Vojne krajine. Polazeći od šire perspektive, tj. formiranja Vojne krajine na potezu od Jadrana do Erdelja u 16. stoljeću, odnosno od Jadrana do Karpata u 18. i 19. stoljeću, plakati se postepeno fokusiraju na hrvatsko-slavonski prostor, a zatim i na sam prostor Banovine, čime se u prostornom i kronološkom smislu ocrtava složen proces stvaranja te jedinstvene europske tvorevine. Kroz konkretne teme podijeljene u pet cjelina problematiziraju se važne opće krajiške procese i fenomene.

Glazbeni dio programa obogatit će prvak opere HNK u Osijeku Ladislav Vrgoč.


Radujemo se Vašem dolasku!