Gradski muzej Županja

Predstavljena monografija ''Kod konjarskih vatri"

 

U sklopu ''Županjske zimske bajke'', 22. prosinca 2022. u parku županjskog muzeja održana je 15. manifestacija  ''Kod konjarskih vatri''. Predstavljena je fotomonografija ''Kod konjarskih vatri'', autora Zvonimira Stjepanovića i urednice, muzejske savjetnice Janje Juzbašić. Autor je obuhvatio 15 prijašnjih ''vatri'' i pojasnio povijesni kontekst graničarske tradicije u kojoj je ova manifestacija nastala. Predsjednik konjogojske udruge Marko Maroševac se obratio okupljenima i zahvalio na podršci.  Članovi konjogojske udruge ''Stari graničar'' i Vojno - povijesne postrojbe ''Serežani'' su prikazali podizanje uzbune paljenjem ''mašala'' koje su palili serežani kao uzbunu prilikom osmanske opasnosti. 

Konjarske vatre opisuje poznati književnik Ivan Kozarac i zavičajni pisac iz Županje Ilija Lešić - Bartolov. ''Vatre'' predstavljaju vremena kada su konjari sa svojim konjima bili na ispaši, te uz vatru se družili, grijali, ljeti tjerali komarce, pekli slaninu. Kroz oživljenu povijest pokušava se prikazati  život graničara, kao vojnika i konjogojca. Simbolično paljenje vatre ove godine pripalo je Zvonimiru Stjepanoviću.