Zaviča​jni mu​zej

Stjepan Gruber Županja

NASLOVNA STRANICA

Radionica „Bušarice, otkrij svoje lice“ u programu 55. Šokačkog sijela

Povodom 55. Šokačkog sijela i mota ''Jedva čekam da poklade dođu'' županjski muzej se tematski povezao s radionicom ''Bušarice otkrij svoje lice'' ugostivši učenike šestog razreda Osnovne škole Ivan Kozarac Županja.

Program je započeo teoretskim dijelom prezentacijom o pokladama i karnevalima širom Hrvatske, te korijenima i značenjem samih poklada. Karakterističnim običajem  ''Bule i vuka'', učenicima su pobliže pojašnjene poklade u županjskom kraju. Izrađeni katalozi za ovu radionicu pomogli su učenicima prepoznati pjesme, plesove i nošnju koja im je pokazana na videozapisu. Kako bi stekli potpuni dojam, pokazano im je spremanje u pokladnu nošnju i običaj vuka. Za to su se pobrinule folklorašica Marija Svirčević i muzejska djelatnica i folklorašica Blaženka Filipović. Da bi dojam bio potpun, otpjevale su pokladnu pjesmu ''Nejanković konja jaše''. Način spremanja u pokladnu nošnju je usputno snimljen kako bi se sačuvao od zaborava. Nekoliko riječi pojašnjenja uputila je i ravnateljica muzeja Janja Juzbašić. U praktičnom dijelu učenici su izrađivali maske raznih oblika. U tome je sudjelovao i akademski slikar i autor ovogodišnjeg vizualnog prikaza Sijela, Mislav Lešić. Autorica radionice i kataloga, kustosica Marta Huber, uočila je vrijednost i jedinstven način poklada županjskog kraja te prezentirala učenicima županjske pokladne običaje, pokladno jahanje, nazive dana u pokladnom tjednu (Vrtićeva srida) te specifično pokladno spremanja žena u ''bule i vuka''.